Odnawianie Mebli: hobby, które poprawi Twoje samopoczucie

Szukasz sposobu na relaks, odcięcie się od codziennych zmartwień i jednocześnie chcesz być kreatywny? Odnawianie mebli może być dokładnie tym, czego potrzebujesz! To nie tylko świetny sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie drugiego życia starym meblom, ale również doskonała okazja do poprawy swojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Poznaj nieoczywiste korzyści, jakie niesie za sobą to kreatywne hobby.

Antystresowa Terapia

Praca z meblami wymaga skupienia i uwagi, co przypomina nieco medytację. Szlifowanie, malowanie, czy nawet tapicerowanie mogą działać jak antystresowa terapia, pomagając umysłowi odpocząć od codziennego zgiełku. Te powtarzalne czynności jak skrobanie, szlifowanie czy malowanie są dla mojego mózgu zbawienne, szczególnie kiedy mam gonitwę myśli, wyciszają mnie i uspokajają chaos w głowie. Często wtedy tracę poczucie czasu.

malowanie mebli z ikea

Hormony Szczęścia w Akcji

Czy wiedziałeś, że twórcza praca manualna może zwiększyć poziom endorfin, nazywanych hormonami szczęścia? Odnawianie mebli to nie tylko sposób na piękne wnętrze, ale także na poprawę nastroju i samopoczucia.

Kreatywność na Pełnych Obrotach

Twój mózg uwielbia wyzwania! Odnawianie mebli stymuluje myślenie kreatywne i pozwala rozwijać umiejętności wizualizacji i realizacji własnych pomysłów. To doskonały trening dla umysłu, który przyniesie korzyści w wielu aspektach życia.

warsztaty stylizacji mebli

Poczucie Własnej Wartości

Nie ma nic lepszego dla poczucia własnej wartości niż spojrzenie na pięknie odnowiony mebel i świadomość, że to Twoje dzieło. To poczucie osiągnięcia i sukcesu jest nieocenione i wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne.

W odnawianiu mebli istotne jest to, że niemal od razu widzisz namacalny efekt swojej pracy, a to daje poczucie sprawczości i korzystnie wpływa na budowanie poczucia własnej wartości. Nie we wszystkich zawodach, działaniach jakie wykonujemy w pracy te efekty są od razu widoczne. Czasami nasza praca jest jedynie wycinkiem większego procesu i ciężko określić jaki ma to wpływ na sukces firmy czy organizacji. Odnawianie mebli może wypełnić tą lukę związaną z potrzebą samorealizacji i osiągania celów.

Odnawiać meble zaczęłam w trakcie pierwszego urlopu macierzyńskiego. Niedługo potem zaszłam w kolejną ciążę i miałam długi okres bez aktywności zawodowej. Brakowało mi wyzwań i samorealizacji, oderwania się od domowej codzienności. To wszystko znalazłam w tym hobby, które z czasem przerodziło się w pomysł na dodatkowy zarobek. Zaczęłam sprzedawać odnowione meble i realizować zlecenia dla klientów w formie działalności nierejestrowanej. Wszystkie swoje doświadczenia z tym związane i wiedzę, którą nabyłam po drodze spisałam w formie poradnika: Odnawiaj, maluj i zarabiaj, który możesz kupić w moim sklepie.

Koncentracja jak z Żelaza

Praca, która wymaga precyzji, może znacząco poprawić Twoją zdolność koncentracji. Odnawianie mebli to doskonały sposób na trenowanie uwagi i skupienia, co z pewnością przyda się również w innych życiowych sytuacjach.

stylizacja mebli transferowanie
rbt

Łagodzenie objawów depresji

Zajęcia kreatywne, takie jak odnawianie mebli, mogą pomóc w łagodzeniu objawów depresji, okresów w których jesteśmy w gorszej kondycji psychicznej, dając uczucie sensu i celu. To hobby, które może pomóc Ci poczuć się lepiej i przynieść wiele satysfakcji. Nie zastąpi to co prawda terapii, ale niewątpliwie może ją wspomóc.

Budowanie Relacji

Dziel się swoją pasją z bliskimi! Projekty DIY to świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi, umożliwiając budowanie relacji na wspólnym osiągnięciu i wymianie doświadczeń. Możesz z dziećmi pomalować wspólnie nową ławkę do ogrodu, z mężem czy siostrą wystylizować szafki nocne do sypialni albo wspólnie z mamą odnowić jej ulubiony kredens.

Odnawiając meble i dzieląc się swoimi zainteresowaniami i projektami w sieci możesz odnaleźć inne osoby, które podzielają Twoją pasję. Możesz stać się częścią prężnej społeczności „mebloświrów”. W ostatnich latach poznałam wiele takich osób. Z częścią spotkałam się osobiście na różnych zorganizowanych imprezach, z innymi jestem w stałym kontakcie online’owym. W styczniu 2024 roku stworzyłam dla pracowni odnawiania mebli (tych które działają jako firmy, ale i dla hobbystów) mapę pracowni oraz zamkniętą grupę na facebooku, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie się wspierać. Wspólna pasja łączy. Tak zyskałam najlepszych przyjaciół i wiele nowych osób, z którymi utrzymuję kontakty i spotykam się minimum raz w roku.

Podsumowanie

Odnawianie mebli to coś więcej niż tylko sposób na upiększenie domu. To hobby, które oferuje niezliczone korzyści dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego, pomagając w relaksie, rozwoju osobistym i budowaniu pozytywnych relacji. Więc, co powiesz na to, aby już dziś znaleźć stary mebel i dać mu nowe życie? Twoje samopoczucie z pewnością na tym skorzysta!

Pamiętaj, że każdy może zająć się odnawianiem mebli, wystarczy trochę chęci, kreatywności i cierpliwości. Wcale nie musisz mieć artystycznych zdolności, a każdy z nas może mieć inne poczucie estetyki. Nie wszystkim musi się podobać to, co zrobisz. Zawsze powtarzam, że gdyby wszystkim ludziom na świecie podobało się to samo, to świat byłby strasznie nudnym miejscem.

Przeglądaj projekty innych w Internecie (szczególnie polecam Pinterest) i inspiruj się ogromnym wachlarzem możliwości. Zacznij swoją przygodę z DIY już dziś i doświadczaj korzyści, które przynosi to fascynujące hobby.

Jeżeli jeszcze Cię nie przekonałam to koniecznie zajrzyj do mojego wpisu: Co można zrobić ze śmieci? Odkryj nowe życie starych przedmiotów gdzie podaję więcej powodów, które są bardziej konkretne i pragmatyczne.

Zaczynasz przygodę z odnawianiem? To może cię zainteresować:

Odbierz prezent!

Zapisz się na mój newsletter, a otrzymasz videotutorial. Dowiesz się z niego jak w prosty sposób, samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych produktów, stworzyć własną farbę „one-step paint” (malujesz bez konieczności gruntowania i lakierowania, szybko i skutecznie)

Udostępnij artykuł

URLOP: zamówienia produktów fizycznych w dn. 20-28 lipca będą realizowane po 29. lipca

X