5 polskich książek o odnawianiu mebli

Odnawianie mebli od kilku lat cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób zaczyna odnawiać i malować meble nie tylko hobbystycznie, ale też zarobkowo. Przedstawiam wam 5 książek, których tematyka związana jest z odnawianiem mebli. To książki wydane w ostatnich latach i napisane przez polskich autorów. Znajdziecie tu konkretne poradniki zawierające nie tylko wiele przydatnych technik i rozwiązań wpływających na jakość pracy, ale też inspiracji do kreowania wyjątkowych stylizacji mebli.

*Klikając na tytuł lub zdjęcie przeniesiesz się po więcej informacji i do miejsc gdzie można je zakupić.

Meble od nowa. Domowe renowacje – Małgorzata Budzich

Gdyby Małgosia wydała tą książkę kilka lat wcześniej to zaoszczędziłabym masę czasu, który spędziłam w pierwszych latach nauki odnawiania mebli na wyszukiwaniu podstawowych informacji o narzędziach, produktach i technikach. Małgorzata Budzich jest założycielką bloga Odnawialnia, organizuje warsztaty i tworzy kursy związane z odnawianiem mebli. Specjalizuje się w metamorfozach mebli tapicerowanych, a na jej warsztatach królują meble z okresu PRL.

Poradnik „Meble od nowa” porządkuje wiedzę, systematyzuje etapy prac, jest w nim wiele wskazówek wynikających z wieloletniego doświadczenia Małgosi w odnawianiu mebli. To świetna pigułka wiedzy i dobry punkt wyjścia do pierwszych świadomych metamorfoz.

Koniecznie zobacz i posłuchaj naszej wspólnej rozmowy z Małgosią na temat: Od hobby do pracowni, od pracowni do biznesu, gdzie rozmawiałyśmy o rynku pracowni odnawiania mebli w Polsce, o początkach naszych działalności, o odnawianiu mebli na sprzedaż i zlenienie.

Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble – Aleksander Kądziela

Kto choć w niewielkim stopniu zaczął interesować się hobbystycznie tapicerstwem to pewnie trafił w Internecie na jakieś treści Aleksandra Kądzieli – mistrza tapicerskiego, który dzieli się swoją wiedzą, min. na warsztatach oraz na YouTubie i innych social mediach pod hasłem: „tapicer w akcji”.

„Tapiceruj! Jak stare graty przemienić w piękne meble” to jedna z nowszych pozycji na polskim rynku wydawniczym. W książce znajduje się wiele patentów i wskazówek jak tapicerować zgodnie ze sztuką oraz 21 projektów pokazanych krok po kroku (w tym przemiany kilku kultowych prlowskich krzeseł i foteli). Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów odnawiania mebli tapicerowanych.

Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących – Kasia Sawko

Autorka książki Kasia Sawko to współzałożycielka projektu „Wióry lecą”, czyli kursów stolarstwa, renowacji i tapicerstwa dla początkujących. Książka składa się z części teoretycznej, w której znajdziemy informacje na temat podstawowych narzędzi, preparatów, tapicerstwa czy powłok wykończeniowych oraz drugiej części, w której znajdują się inspiracje. To przykładowe przedmioty (np. młynek) i meble, które kursanci odnawiali w czasie warsztatów. Opatrzone są opisami kolejnych etapów i potrzebnych narzędzi. Urokiem tej książki są, moim zdaniem, zdjęcia mebli w plenerze i uchwycenie na zdjęciach mebli z ich właścicielami.

Kasia Sawko jest autorką również drugiej książki: „Sęk w tym. Stolarka dla początkujących”. Stolarskie umiejętności też często przydają się w trakcie odnawiania mebli.

Akcja Renowacja – Małgorzata Margas

Książka Małgorzaty Margas, właścicielki DekuDeku – pracowni rękodzieła i odnawiania mebli, to 25 pomysłów na malowanie i odnawianie mebli. Znajduje się w niej sporo kolorowych rozwiązań i inspiracji pokazujących jak niewielkim kosztem można odmienić swoje meble. Autorka krok po kroku, na przykładzie konkretnych mebli, pokazuje wykończenia w różnych stylach od postarzanych i przecieranych po gładkie i nowoczesne stylizacje.

Odnawiaj, maluj i zarabiaj. Pracownia stylizacji mebli na działalności nierejestrowanej – Blanka Bobryk

Kiedy już poznacie techniczne aspekty odnawiania mebli, macie już za sobą kilka udanych metamorfoz i zaczynacie myśleć o sprzedaży odnowionych mebli lub pojawiają się pierwsze zapytania o odnowienie mebli dla klientów to ten poradnik jest zdecydowanie dla Was.

Znajdziecie w nim wszystkie aspekty związane z prowadzeniem pracowni bez zakładania firmy (na działalności nierejestrowanej), jak zorganizować swoją pracownię stacjonarnie (m.in. miejsce, sprzęt) i wirtualnie (social media, www), jak pracować z klientem, jak i gdzie sprzedawać meble (lokalnie i wirtualnie) oraz jak wyceniać swoją pracę.

To pierwszy na polskim rynku poradnik na ten temat. Napisany jest na bazie moich pięcioletnich doświadczeń prowadzenia pracowni oraz setek rozmów i ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli pracowni. W książce znajdziesz wiele cennych i konkretnych wskazówek, które pozwolą ci zaoszczędzić czas, pieniądze i uniknąć wielu wpadek. Fragment poradnika znajdziesz TUTAJ, a więcej o poradniku przeczytasz w artykule: “Odnawiaj, maluj i zarabiaj” w pytaniach i odpowiedziach.

Podsumowanie

Odnawianie mebli to nie tylko hobby, ale również forma sztuki, wyrażania siebie, która pozwala odkryć w sobie talent i kreatywność. Dzięki wspomnianym książkom oraz wielu innym dostępnym na rynku publikacjom, każdy może przekształcić stare meble w cacuszka, które ozdobią wnętrza i sprawią radość ich właścicielom. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po te pozycje i rozpoczęcia interesującej przygody z odnawianiem mebli, która może stać się pasją na całe życie.

Mogą Cię również zainteresować:

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz w prezencie e-book z narzędziami do odnawiania mebli oraz rekomendacjami dotyczącymi wyposażenia domowego warsztatu.

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobierz bezpłatny e-book z narzędziami do odnawiania mebli 🧰

X