Poradnik “Odnawiaj, maluj i zarabiaj” w pytaniach i odpowiedziach

Mija pierwszy miesiąc sprzedaży poradnika, o tym jak zacząć zarabiać na własnej pasji i prowadzić pracownię stylizacji mebli. Przygotowałam zatem wpis, aby przedstawić najważniejsze informacje na jego temat i w skrócie opisać czego możecie się spodziewać w środku. Zależało mi, aby w tym poradniku zebrać w pigułce najważniejsze aspekty, sam konkret i „mięsko” przyprawione moimi osobistymi doświadczeniami z pięciu lat prowadzenia pracowni w formie działalności nierejestrowanej. Jestem przekonana (i potwierdzają to już pierwsze opinie od czytelników), że ten poradnik da Ci nowe spojrzenie na tą branżę, ułatwi ci start z własną pracownią i pozwoli uniknąć wielu pułapek i błędów.

Poradnik dla prowadzących pracownie meblowe i rękodzielnicze – czego się z niego dowiesz?

„Odnawiaj, maluj i zarabiaj” to pierwszy w Polsce poradnik dotyczący biznesowej strony prowadzenia pracowni odnawiania i malowania mebli. Znajdziesz w nim szeroki przekrój tematów, które pomogą zrozumieć Ci jak działa ta branża oraz od czego zacząć. Poniżej opisałam krótko o czym piszę w każdym z poszczególnych rozdziałów:

Rynek pracowni w Polsce

Jest to rozdział, w którym umieściłam wyniki własnej ankiety przeprowadzonej wśród pracowni odnawiania i malowania mebli. Do tej pory nikt wcześniej nie badał, w jaki sposób funkcjonują takie pracownie, na jakich zasadach, czym się zajmują i kto je prowadzi.

Działalność nierejestrowana, czyli jak zacząć prowadzić pracownię bez zakładania firmy

W tym rozdziale omawiam najważniejsze kwestie prawno-podatkowe związane z prowadzeniem pracowni w formie działalności nierejestrowanej. Znajdziesz tam informacje o najważniejszych wymogach, jakie musisz spełnić, żeby taką działalność prowadzić, jak wyglądają kwestie związane z opłacaniem podatków, VAT-u, prowadzeniem ewidencji i posiadaniem odpowiedniej dokumentacji.

Zasoby

To część, w której zachęcam czytelnika do przeanalizowania tego z czym zaczyna, co już jest w jego zasobach, co może wykorzystać i w jaki sposób, aby koszty inwestycji w nowy biznes były jak najbardziej przemyślane i zoptymalizowane. Dzięki temu możesz dowiedzieć się co jest twoim potencjałem, a co ograniczeniem i opracować taką strategię, która będzie realna.

Produkt czy usługa?

Odnawianie mebli na sprzedaż a odnawianie mebli na zlecenie klienta. W tym rozdziale analizuję plusy i minusy obu tych form zarabiania.

Tworzenie artystycznej marki osobistej

To rozdział o tym, jak budować swoją markę, jaki model działania przyjąć, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Podaję tam konkretne wskazówki od czego warto zacząć. Wstęp do tego rozdziału, jego fragment, możesz przeczytać na moim blogu we wpisie: Renowator, artysta czy inwestor?

Twoja pracownia stacjonarnie

W tym rozdziale skupiam się na stworzeniu odpowiedniego miejsca do pracy, na analizie narzędzi, elektronarzędzi, materiałów i preparatów, które mogą się przydać w naszej pracowni. Rozdział jest wzbogacony o materiały zdjęciowe. Omawiam do czego służą poszczególne narzędzia, pokazując również te mniej znane, ale które mogą ułatwić pracę. Przedstawiam również różne rodzaje wzorników oraz pokazuję jak tworzyć własne. Polecam różne elementy wyposażenia warsztatu, które ułatwiają pracę, ale też pomagają chronić zdrowie i odciążać kręgosłup. Uzupełnieniem tego rozdziału może być też wpis na blogu: Jak zorganizować domowy warsztat? Znajdziesz w nim 10 pomysłów organizację i przechowywanie w warsztacie.

Twoja pracownia wirtualnie

W tej części skupiam się na aspektach związanych z widocznością pracowni i jej oferty w Internecie: google, social mediach, stronie www. Identyfikuje najczęściej popełniane błędy, przedstawiam charakterystykę poszczególnych portali społecznościowych oraz proponuję, co warto, a czego nie warto robić w Internecie. Z tego rozdziału dowiesz się również o czym warto pisać w social mediach.

Odnawianie i malowanie mebli na sprzedaż i zlecenie

W tym rozdziale znajdziesz pomysły na to, w jaki sposób pozyskiwać klientów, jak komunikować swoją ofertę w Internecie, jak pracować z klientem przy usługach na zlecenie, jak stworzyć dobrą wycenę, skąd pozyskiwać meble do odnawiania i gdzie sprzedawać gotowe meble (zarówno w Internecie jak i poza nim). Część rozdziału poświęcam również na odpowiednią prezentację mebli (aranżację zdjęć), przygotowanie oferty sprzedaży, obsługę klientów po sprzedaży lub usłudze oraz różne formy transportu mebli do klientów. Znajdziesz tutaj również 5 pomysłów na mebel, który się „nie sprzedaje”.

Jak wycenić swoją pracę?

To część książki poświęcona wycenianiu swojej pracy oraz czasu. Proponuje w nim dwa modele wyliczania ceny: dla hobbystów, którzy sprzedają sporadycznie swoje produkty i usługi oraz dla osób, które planują zajmować się tym zawodowo i dążą do stałych zarobków i rozwijania swojego biznesu. Poruszam w tym rozdziale najczęstsze problemy zwiazane z wycenianiem, piszę o tym, kto „psuje rynek” i co w sytuacji, kiedy klient mów, że to za drogo?

Networking

To rozdział o sile kontaktów, o tym jak ważne jest wsparcie i współpraca z innymi osobami z branży i nie tylko.

Książka Odnawiaj, maluj i zarabiaj. Pracownia stylizacji mebli na działalności nierejestrowanej
praktyczny poradnik

Czy łatwo jest otworzyć własną pracownię?

W teorii możesz stworzyć stronę/profil w social mediach, odnowić jakiś mebel i w ramach działalności nierejestrowanej (czyli bez zakładania firmy) sprzedać go tego samego dnia. Jednak teoria daleka jest od praktyki. Nawet jeżeli nie planujesz na początku zakładać firmy i działać w oparciu o przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej, to mimo wszystko obowiązują cię pewne zasady, które dotyczą wszelkich podmiotów gospodarczych w Polsce. Mowa tu o prawach konsumentów czy o ochronie ich danych osobowych. Warto więc wcześniej zadbać o odpowiednią dokumentację.

Sama pracownia nie potrzebuje własnego lokalu, bo możesz zacząć z niewielkimi zasobami (nawet na balkonie w bloku). Warto jednak rozwijać swój warsztat i inwestować w kolejne narzędzia i ulepszenia, które przyśpieszą i ułatwią Ci pracę. Najważniejszym aspektem jest jednak odpowiednia widoczność Twojej oferty, budowanie strategii marki, marketing i sprzedaż. Jak każdy biznes potrzebuje on przedsiębiorczego podejścia.

Co otrzymam po zakupie poradnika?

W zależności od tego, którą opcję wybierzesz otrzymasz: e-booka, książkę drukowaną lub pakiet książka + e-book. E-book, po dokonaniu wpłaty i jej zaksięgowaniu, zostaje niezwłocznie wysłany na twój adres mailowy podany w zamówieniu.

Wraz z poradnikiem otrzymujesz 3 dodatki:

  1. Plik Excel do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów w ramach działalności nierejestrowanej. W tym pliku możesz prowadzić ewidencję i na bieżąco kontrolować czy nie przekraczasz limitu. Odpowiednie formuły zliczają wszystkie wpisane przez Ciebie kwoty.
  2. Checklistę narzędzi, preparatów i materiałów, które mogą być przydatne w pracowni odnawiania mebli. Checklista umiejscowiona jest na końcu książki.
  3. Bonusy – to zestawienie zniżek od partnerów książki „Odnawiaj, maluj i zarabiaj”. Znajdziesz tam produkty i usługi, które mogą pomóc Ci rozwinąć twój biznes.
Odnawiaj, maluj i zarabiaj z bonusami

Czy dowiem się z niego jak odnawiać meble?

Nie. To poradnik o biznesowej stronie prowadzenia własnej pracowni. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak odnawiać meble możesz skorzystać innych moich płatnych produktów (np. konsultacji, warsztatów, e-booków) i bezpłatnych materiałów (wpisów na blogu, filmów na YouTube czy TikToku).

KLIKNIJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O „ODNAWIAJ, MALUJ i ZARABIAJ”

Mój poradnik znalazł się wśród 12 finalistów konkursu Kursory Roku 2023 w kategorii „Książka Roku”. Laureat zostanie wybrany na uroczystej Gali 11 grudnia w Warszawie.

Odbierz prezent!

Zapisz się na mój newsletter, a otrzymasz videotutorial. Dowiesz się z niego jak w prosty sposób, samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych produktów, stworzyć własną farbę „one-step paint” (malujesz bez konieczności gruntowania i lakierowania, szybko i skutecznie)

Udostępnij artykuł

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *