Renowator, artysta czy inwestor?

(Ten wpis to fragment poradnika: Odnawiaj, maluj i zarabiaj. Pracownia stylizacji mebli na działalności nierejestrowanej. Więcej na jego temat znajdziesz TUTAJ.)

Obserwuję rynek odnawiania i malowania mebli od kilku lat i według mnie możemy wyróżnić 3 grupy rękodzielników zajmujących się tą dziedziną:

 1. Konserwatorzy i renowatorzy mebli klasycznych i zabytkowych. Prowadzą oni pracownie renowacji mebli. To pracownie z wieloletnią tradycją, prowadzone przez fachowców, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i wiedzę. To pracownie, w których odnawianie polega na przywracaniu mebli do ich stanu pierwotnego, na ich zabezpieczaniu i naprawach, np. uzupełnianiu uszkodzeń forniru lub intarsji. Pracownie renowacji mebli wykorzystują tradycyjne metody zabezpieczania
  mebli, jak politurowanie. Dla mnie to zupełnie inna dziedzina niż to, czego dotyczy ten poradnik.
  Gdy używam słów „renowacja mebli”, to dla mnie jest to właśnie ta klasyczna sztuka odnawiania mebli zabytkowych. Dlatego też słowa „renowacja” nie używam zamiennie z „odnawianie”, „malowanie” czy „stylizacja mebli”.

Mój poradnik dotyczy dwóch kolejnych grup, które od początku lat dwutysięcznych stają się coraz bardziej popularne. Do tej pory w Polsce nie było tak jednoznacznej grupy zawodowej zajmującej się stricte malowaniem oraz odnawianiem mebli. Nasi rodzice i dziadkowie brali do ręki pędzel i farbę
(najczęściej olejną) i malowali nimi krzesła, kredensy, stolarkę drzwiową i okienną, żeby je odświeżyć. Dzisiaj w dobie ekologicznego podejścia do życia i dużej ilości używanych mebli na rynku kreuje się nowa grupa zawodowa. Nie znalazłam dobrych określeń na te dwie grupy w języku polskim, dlatego posłużę się terminami w języku angielskim, które dokładnie opiszę.

 1. Furniture artist – osoby/pracownie odnawiające meble artystycznie. To grupa artystów, którzy odnawiają meble w autorski sposób, często mają swój indywidualny i charakterystyczny styl. Często widząc zdjęcie mebla, jesteś wręcz w stanie odgadnąć, kto jest autorem danej stylizacji.
  Nierzadko takie pracownie specjalizują się w jakiejś określonej technice, stylistyce lub w jakimś typie mebla. Najczęściej malowanie mebli w takim przypadku rozpoczęło się od pasji i potrzeby artystycznego wyrazu.
 2. Furniture flippers – osoby/pracownie odmieniające meble. To określenie wyrosło z amerykańskiego rynku obrotami nieruchomości. Flipper to ktoś, kto inwestuje i zakupuje nieruchomość, remontuje ją
  i sprzedaje z zyskiem. Furniture flippers kupują meble, odnawiają je w bardziej prosty sposób, licząc na ich sprzedaż i spory zysk. To pracownie, które najczęściej malują mebel na jeden kolor, zmieniają uchwyty czy nogi, tworzą stylizacje pasujące do modnych obecnie stylów i trendów w wystroju wnętrz po to, aby mebel pasował większej liczbie potencjalnych klientów. Więcej w tym biznesowej inwestycji niż potrzeby artystycznego wyrażania się.

  Oczywiście nie oznacza to, że ten podział musi być taki wyraźny. Są artyści, którzy mają swój własny styl, ale wykonują na zlecenie również bardzo proste stylizacje odmienne od ich artystycznych mebli. I tak samo działa to w drugą stronę, kiedy furniture flipper tworzy autorskie projekty. Myślę, że w wielu przypadkach trudno wytyczyć wyraźną granicę pomiędzy tymi dwoma podejściami do stylizacji mebli. W moim odczuciu ta granica jest bardziej wyraźna w Stanach Zjednoczonych niż na polskim rynku. Niekiedy osoby odnawiające meble mają również ukończone kursy lub wykształcenie w kierunku renowacji mebli klasycznych i takie projekty również pojawiają się w ich portfolio.

A Ty jakie masz zdanie na ten temat? Daj znać w komentarzu.

Udostępnij artykuł

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *