Odnawianie mebli z IKEA – od czego zacząć?

Odnawianie i malowanie mebli z IKEA to świetny sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu unikalnego charakteru. W tym wpisie krok po kroku pokażę Ci, jak zacząć odnawiać meble z IKEA. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak zaplanować metamorfozę swojego mebla, aby efekt był trwały i estetyczny.

1. Sprawdź z czego jest zrobiony Twój mebel IKEA

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, z czego wykonany jest Twój mebel. Czy jest to lite drewno, czy może płyta meblowa okleinowana? Ważne jest też, czy mebel jest malowany, wykończony bejcą i lakierem, czy mamy do czynienia z surowym drewnem. W IKEA są np. komody RAST, które są wykonane z sosnowego surowego drewna i nie są niczym wykończone.

Lite drewno jest bardziej trwałe i można je łatwiej odnawiać niż płyty meblowe, które mogą wymagać innego podejścia. Jeśli mebel jest już pomalowany, konieczne może być usunięcie starej farby przed nałożeniem nowej.

Komoda Ikea Hemnes przemalowana w turkusach i wzorach boho
Komoda IKEA HEMNES po stylizacji w Blankowni

2. Obejrzyj swój mebel

Przyjrzyj się dokładnie swojemu meblowi. Zwróć uwagę na:

  • wszelkie uszkodzenia, ubytki – możesz potrzebować masy szpachlowej czy kleju do drewna, aby coś podkleić. Jeżeli konstrukcja mebla jest niestabilna czy rozpada się szuflada to wbijanie gwoździ czy wkręcanie dodatkowych śrub to ostania rzeczy jaką powinno się brać pod uwagę. To często tylko pozornie wzmocnia konstrukcję. Lepiej rozłączyć elementy, skleić pęknięty element czy wymienić mocującą śrubę.
  • elementy, które wymagają wymiany lub naprawy – chyba najczęściej w takich meblach mogą zepsuć się prowadnice do szuflad (znajdziesz je w sklepach budowlanych i z artykułami do odnawiania mebli). Uszkodzone, zarwane lub wypaczone dna szuflad można wymienić na nowe. Możesz użyć cienkiej płyty HDF lub sklejki drewnianej przyciętej na odpowiedni wymiar.
  • luźne śruby – spróbuj dokręcić. Jeżeli się nie da to może oznaczać, że uszkodzeniu uległ gwint śruby lub zakrętki. Można spróbować kupić nową lub poprosić kogoś kto posiada narzędzia i wiedzę do tego, żeby taką śrubę naprawić. Potrzebne są do tego gwintownik lub narzynka w zależności od tego co wymaga naprawy. Czasami problemem może być wyrobiony rowek na łebku śruby, który utrudnia dokręcenie śruby.
  • zarysowania i odpryskująca farba – jeżeli farba miejscami odpada, odpryskuje – usuń ją. Na drewnie możesz użyć skrobaków i szlifierki. W przypadku okleiny musisz działać ostrożnie, aby nie uszkodzić okleiny i płyty, którą zabezpiecza.

Przeanalizowanie tych rzeczy pomoże Ci zaplanować, jakie materiały i narzędzia będą potrzebne do renowacji.

odnawianie szafka nocna ikea hemnnes malowanie mebli z ikea

3. Wymyśl jak ma wyglądać Twój mebel IKEA po odnowieniu

Przed rozpoczęciem prac warto mieć wizję końcowego efektu. Pomysły na stylizację mebla możesz znaleźć w magazynach wnętrzarskich, na stronach internetowych (zajrzyj do MOICH REALIZACJI) oraz w social mediach, np. na Pintereście czy Instagramie. Wybierz styl, który najlepiej pasuje do Twojego wnętrza – może to być styl skandynawski, rustykalny, industrialny czy nowoczesny.

Sprawdź również mój wpis blogowy, w którym pokazuję 4 różne pomysły na metamorfozę taboretów IKEA BEKVÄM.

Taboret IKEA BEKVAM w różnych stylizacjach
stylizacja stołków ze stopniem

4. Odnawianie i stylizacja mebla z IKEA – jakie narzędzia i materiały?

Oto lista podstawowych narzędzi i materiałów, które mogą Ci się przydać:

  • Produkty do czyszczenia i odłuszczania powierzchni: płyn do naczyń, odtłuszczacze, benzyna ekstrakcyjna,
  • Narzędzia do czyszczenia: papier ścierny o różnych gradacjach, szlifierka,
  • Narzędzia do malowania: pędzle, wałki,
  • Farby: kredowe, akrylowe, podkładowe – wybór zależy od pożądanego efektu i materiałów z których zrobiony jest nasz mebel,
  • Materiały do naprawy: szpachla do drewna, klej,
  • Środki do zabezpieczania: lakier, wosk.

Zastanów się, czy lepiej malować wałkiem czy pędzlem. Wałek daje równomierną powierzchnię, pędzel pozwala na bardziej precyzyjną pracę. Farba kredowa i akrylowa dają nieco inne efekty wykończeniowe. Farbą kredową stworzysz ciekawe połączenia kolorystyczne, dodasz strukturę na powierzchni i łatwo możesz uzyskać różne efekty postarzenia. Farba akrylowa lepiej się poziomuje, więc powierzchnia nią malowana jest gładsza i może nie wymagać już dodatkowego zabezpieczania.

5. Zaplanuj metamorfozę mebla z IKEA krok po kroku

Najchętniej od razu wzięlibyśmy do ręki pędzel z farbą i zaczęli malować. Ale tak naprawdę to jeden z ostatnich elementów metamorfozy. Najważniejsze w całym procesie jest przygotowanie mebla oraz odpowiednia kolejność prac. To one najczęściej decydują o tym jak udana będzie to metamorfoza mebla. Oto przykładowy plan:

  1. Przygotowanie: Oczyść mebel z kurzu i brudu, usuń starą farbę.
  2. Naprawa: Wypełnij ubytki, napraw uszkodzenia.
  3. Szlifowanie: Wygładź powierzchnię papierem ściernym i odpyl powierzchnię zanim przejdziesz do kolejnego kroku.
  4. Malowanie: Zdecyduj czy potrzebujesz podkładu. Nałóż warstwę farby lub bejcy. Po wyschnięciu, nałóż drugą warstwę, jeśli to konieczne.
  5. Zabezpieczenie: Nałóż lakier lub wosk, aby zabezpieczyć powierzchnię.
  6. Wykończenie: Dodaj nowe uchwyty, ozdoby lub inne elementy dekoracyjne. (Niektóre elementy dekoracyjne muszą być przytwierdzone na wcześniejszym etapie i zabezpieczone np. lakierem)

Pamiętaj, aby każdy krok wykonywać starannie i pozwolić każdej warstwie dobrze wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Twój mebel musi mieć czas nie tylko na to, aby wyschnąć, ale też czas na utwardzenie się nałożonych warstw farb, lakierów i wosków. Dzięki temu Twoja metamorfoza będzie trwała i estetyczna.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z odnawianiem mebli, polecam Ci e-book „Odnawiaj i maluj meble z sieciówek”. Z tego poradnika dowiesz się, jak krok po kroku odnowić swój mebel, jakich preparatów i narzędzi potrzebujesz oraz jakie są różnice w odnawianiu mebli z drewna i płyty meblowej. Dzięki temu e-bookowi unikniesz błędów początkującego i zyskasz pewność siebie w malowaniu i odnawianiu własnych mebli.

Jak pomalować meble z IKEA

Dla tych, którzy mają obawy czy sobie poradzą i boją się samodzielnie zacząć odnawiać meble, oferuję indywidualne konsultacje online „Zrobię to sam(a)!”. Skorzystaj z mojej pomocy, aby poznać konkretne rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb, zyskać pewność siebie w realizacji metamorfozy oraz otrzymać szczegółową listę potrzebnych produktów. Dzięki wsparciu doświadczonej osoby unikniesz błędów i odnowisz swój mebel z sukcesem.

Odnawianie mebli z IKEA może być świetną zabawą i satysfakcjonującym projektem DIY. Dzięki moim wskazówkom oraz poradom z e-booka i konsultacjom, na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem i stworzysz piękny, unikalny mebel. Powodzenia!

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kursy online z odnawiania i malowania mebli już wkrótce! Zapisz się na listę zainteresowanych ->

X