Taboret IKEA BEKVÄM – jak pomalować stołek z Ikei?

Zastanawiasz się jak pomalować i odświeżyć swój taboret IKEA BEKVÄM? Ten z pozoru niewielki mebel pełni najczęściej rolę pomocnika. Kto ma małe dzieci w domu ten wie, że takie pomocniki bez wątpienia ułatwiają dzieciom dostęp do umywalki w łazience czy blatu w kuchni. Pozdrawiam też wszystkich niziołków jak ja, dla których to mebel niezbędny, żeby dostać się do wyższych partii w domu. 

Taboret ze schodkiem świetnie sprawdza się również w roli prostego stolika nocnego lub kwietnika. To dobry mebel na pierwszą metamorfozę 🙂

Taboret sprzedawany jest w dwóch wersjach: drewnianej i białej. Z pewnością dużą zaletą tych stołków jest fakt, że zostały wyprodukowane z litego drewna. Nawet po kilku latach intensywnego użytkowania, kiedy taboret IKEA BEKVÄM nieco się już podniszczy, w łatwy sposób go odnowić i pomalować. 

Zaletą mebli z sieci IKEA jest z pewnością ich prostota. Nasz taboret możemy z łatwością rozkręcić co znacznie ułatwi nam jego odnowienie. Taki stołek wystarczy dobrze umyć, przeszlifować i odtłuścić powierzchnię.

Pokażę Wam 4 różne propozycje na odmianę naszego pomocnika. Projekty, które w ostatnich latach przewinęły się przez moją pracownię.

Taboret Ikea BEKVÄM – jak pomalować w stylu rustykalnym?

W tym projekcie stopnie taboretu zostały oczyszczone do surowego drewna, a także zabejcowane w kolorze średniego dębu. Konstrukcję pomalowałam farbą kredową w kolorze kaczego jaja (Luxdecor, kolor duck egg). Całość na zakończenie pomalowałam bezbarwnym satynowym lakierem akrylowym.

Taboret Ikea BEKVÄM – jak pomalować w stylu tematycznym?

Taboret z motywem koronki

Do tego projektu wykorzystałam piękny błękitny odcień farby kazeinowej (Liberon, kolor mglisty błękit). Koronkę naniosłam przy pomocy różnych szablonów z motywem koronki. To również farba kazeinowa tej samej marki – tym razem w kolorze przygaszonej perły.

Taboret z motywiem pawiego pióra

Ten projekt to było czyste szaleństwo! Moja klientka zażyczyła sobie motywu pawiego pióra. Całość postanowiłam pomalować farbą kredową w głębokim, ciemnym kobaltowym kolorze (Nordic Chic, kolor midnight blue). Turkusem i złotem przy pomocy szablonów naniosłam pawie motywy. Blasku całości dodają fragmenty, na które na koniec naniosłam metaliczne folie w trzech odcieniach: złotą, niebieską i turkusową.

Ikea hack – taboret BEKVÄM + ODDOVAR jako kitchen helper

Ostatni projekt różni się od pozostałych, ponieważ stołek został odmieniony i przekształcony w tzw. kitchen helper. 

Pomocnik kuchenny (kitchen helper) to podwyższenie z balustradą dla małych dzieci, aby mogły w bezpieczny sposób sięgać do blatu kuchennego. Dzięki temu dzieci mogą uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków przez rodziców. Mogą pomagać wlewać lub wrzucać składniki czy ugniatać ciasto, co z pewnością sprzyja rozwojowi umiejętności manualnych i rozwija sensorykę u dziecka. Taki pomocnik zrobiłam dla moich dzieci i bardzo chętnie z niego korzystały przez kilka lat.

Taboret IKEA BEKVÄM został połączony ze stołkiem IKEA ODDVAR. Elementy przymocowałam w taki sposób, żeby tworzyły balustradę. Usunęłam jedną poprzeczkę z przodu, aby stworzyć wejście.

Taboret pomalowałam farbą kredową w niebieskim kolorze, podobnie do koloru kredensu w moim domu. Na stopniach szablonem naniosłam wzory białą farbą kredową. Kupiłam szablon nawiązujący do kuchni samoobsługowej oraz nieduże szablony przedstawiające różne warzywa. Całość zalakierowałam. 

Ikea Hack czyli po
Kitchen Helper z szablonami warzyw

Podsumowując, mam nadzieję, że te kilka pomysłów zainspiruje Cię do odnowienia własnego taboretu IKEA BEKVÄM w nieco mniej konwencjonalny sposób. A może kupisz taki taboret i odmienisz go, aby podarować w prezencie komuś bliskiemu? To bardzo dobry mebel na rozpoczęcie przygody z odnawianiem i niewątcałkiem dobry pomysł na spersonalizowany prezent, np. na parapetówkę.

Robiłaś/-eś już kiedyś metamorfozę takiego stołka? Pochwal się i oznacz: @blankownia lub hasztagiem #blankownia swoje zdjęcia lub wpisy w social mediach. Chętnie zobaczę co stworzyłaś/-eś!

Odbierz prezent!

Zapisz się na mój newsletter, a otrzymasz videotutorial. Dowiesz się z niego jak w prosty sposób, samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych produktów, stworzyć własną farbę „one-step paint” (malujesz bez konieczności gruntowania i lakierowania, szybko i skutecznie)

Udostępnij artykuł

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kursy online z odnawiania i malowania mebli już wkrótce! Zapisz się na listę zainteresowanych ->

X