Świąteczne DIY – zawieszki na choinkę

Przedświątecznie zapraszam Was na serię wpisów dotyczących tworzenia świątecznego rękodzieła – ozdób choinkowych oraz dekoracji bożonarodzeniowych. To w większości ozdoby, które tworzyłam dla siebie i najbliższych. Pokażę jak wykorzystać farby i materiały, których na co dzień używam w mojej pracowni odnawiania mebli. Do niektórych projektów wykorzystam również naturalne materiały lub z recyklingu.

Zawieszki na choinkę z glinki samoutwardzalnej

Takie zawieszki zrobimy zarówno przy pomocy profesjonalnych foremek jak i wielu różnych przedmiotów, które znajdziemy w domu. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia 🙂

Co potrzebujemy do wykonania zawieszek?

Do ich zrobienia potrzebujemy:

– glinki samoutwardzalnej DAS (w wersji niskobudżetowej możemy spróbować namieszać własną masę solną – w internecie znajdziecie wiele różnych przepisów)

– foremki do ciastek, stempelki do ciastek, duże foremki silikonowe (firmy Prima lub Iron Orchid Design), wałki ze świątecznym wzorem i generalnie niemal wszystko co można odbić w masie, np. kawałek koronki lub jakiś inny ciekawy, wypukły wzór, który możemy odbić w naszej masie

– farby (kredowe, akrylowe, a nawet te do ścian jak wam gdzieś zalegają resztki po remoncie)

– lakier matowy w spray’u (opcjonalnie, jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć farbę, np. kredową)

– dla tych co nie wyobrażają sobie ozdób bez błysku polecam woskowe patyny i pasty pozłotnicze, np. firmy Liberon czy Renesas.

– sznureczek, cienka wstążeczka do zawieszenia

Tworzenie zawieszek krok po kroku

KROK 1: Masę wklejamy do foremki dokładnie dociskając, aby weszła w każdy zakamarek. Delikatnie wyciągamy glinkę z formy. Jeżeli nie macie takich foremek rozwałkujcie glinkę i odciśnijcie w niej stempelki do ciastek, stempelki dla dzieci (ja z powodzeniem odciskałam w takiej glince np. literki) itp. Możesz wziąć jakiś przedmiot z ciekawą fakturą, koronkę, wałek ozdobny, i odbić wzór w glince lub masie solnej.

glinka DAS do tworzenia wycisków z foremek
wyklejanie foremki silikonowej
wycisk z glinki samoutwardzalnej

KROK 2: Przycinamy dowolny kształt foremką do ciastek czy np. szklanką

wycisk z glinki DAS

KROK 3: Patyczkiem robimy dziurkę na zawieszkę. Pozostawiamy do wyschnięcia na ok. 1 dzień. Kiedy glinka jest sucha jej kolor jest jaśniejszy, niemal biały.

zawieszka z glinki DAS
zawieszki na choinkę z glinki samoutwardzalnej

KROK 4: Malujemy nasze zawieszki. Ja wykorzystałam technikę podkreślającą wypukły wzór. Najpierw maluję całość ciemnym kolorem i czekam aż farba wyschnie.

zawieszki z glinki DAS malowane farbą kredową

KROK 5: Zawieszki delikatnie pokrywam białą farbą za pomocą techniki „suchego pędzla”. Polega ona na tym, że pędzel delikatnie maczamy w farbie i nadmiar ściągamy wycierając pędzel o kartonik, kiedy jest już niemal suchy muskamy nim wypukłości naszej zawieszki. Jeżeli twój wzór jest wklęsły możesz użyć rozwodnionej farby lub wosków, którymi wypełniamy wklęsły wzór a potem usuwamy nadmiar tak, aby niewielkie ilości produktu zostały w samych zagłębieniach. Taki zabieg podkreśla i uwypukla detale dodając całej stylizacji większego charakteru.

zawieszki na choinkę malowane farbami kredowymi

KROK 6: Lakierujemy nasze zawieszki, szczególnie kiedy pomalowane są tylko farbą kredową i nie są pokryte woskiem. Do szybkiej pracy wybrałam akrylowy lakier w spray’u.

lakier w sprayu do zabezpieczenia zawieszek na choinkę z glinki samoutwardzalnej

KROK 7: Teraz dodajemy odrobinę błysku. Ja wykorzystałam krem pozłacający Liberon, ale sprawdzi się tutaj każdy metaliczna pasta woskowa. Wybór kolorystyczny obecnie jest przeogromny (takie pasty kupicie przez Internet czy w sklepach dla plastyków) i ogranicza Was jedynie wasza wyobraźnia.

złocenie zawieszek kremem pozłacającym Liberon

KROK 8: Dodajemy zawieszkę ze sznurka lub wstążeczki do naszej świątecznej zawieszki i wieszamy na naszej choince lub innym świątecznym drzewku 🙂

zawieszka DIY z glinki DAS
Glinka DAS - diy zawieszki na choinkę
krem pozłacający Liberon na zawieszce choinkowej

Odbierz prezent!

Zapisz się na mój newsletter, a otrzymasz videotutorial. Dowiesz się z niego jak w prosty sposób, samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych produktów, stworzyć własną farbę „one-step paint” (malujesz bez konieczności gruntowania i lakierowania, szybko i skutecznie)

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

URLOP: zamówienia produktów fizycznych w dn. 20-28 lipca będą realizowane po 29. lipca

X