Świąteczne DIY – 6 pomysłów na dekoracyjne choinki

Bardzo lubię tworzyć dekoracyjne choinki świąteczne na bazie stożka. Zwykle mają ok. 30-50 cm. Takie choinki stawiam zwykle na komodzie lub parapecie. Używam do nich zrobienia zarówno styropianowych stożków jak i tworzę własne z giętkiego kartonu lub brystolu albo bazę plotę z papierowej wikliny. Papierowa wiklina to nic innego jak gazeta lub inny papier pocięty na ok. 5 cm paski i zwinięte po skosie w długi, cienki rulon. Kiedy mamy takich rurek przygotowanych kilkadziesiąt możemy splatać je w splocie spiralnym w kształt choinki. Sporo jest różnego rodzaju tutoriali w Internecie. Sporządzanie rurek jest dosyć czasochłonne, ale jak nabierze się wprawy to można to robić nieodrywając wzroku od ulubionego serialu 😉

W tym artykule pokażę Wam kilka przykładów na oryginalne wykończenie takich stożkowych baz choinkowych.

Choinka z pomarańczami

Te choinki zrobiłam kilkanaście lat lat temu. Wysuszone plastry pomarańczy przykleiłam klejem na gorąco do pomalowanego na zielono stożka z brystolu. Luki pomiędzy pomarańczami wypełniłam mchem. Na koniec dodałam sztuczne owoce żurawiny, laski cynamonu, orzechy laskowe, drobne szyszki i plasterki drewna . Gwiazdę na czubku zrobiłam z masy solnej i pomalowałam złotą farbą.

Choinka z fasoli

Stożek z brystolu okleiłam białą fasolą typu „piękny Jaś”. Użyłam do tego celu kleju na gorąco. Stożek możesz pomalować wcześniej, np. srebrną farbą, aby pięknie mieniły się przerwy między fasolkami. Na fasolę przykleiłam pachnące gwiazdki anyżowe i ciemniejsze perełkowe koraliki. Na zdjęciu obok choinki styropianowa bombka zrobiona tą samą techniką.

Choinka ornamentowa

Choinka przygotowana na bazie styropianowego stożka. Niezbędna jest tutaj mocna podstawa, bo ornamenty zrobione są z glinki samoutwardzalnej, która jest dosyć ciężka. Choinka wykończona jest farbą kredową w dwóch kolorach oraz złotym woskiem i lakierem. Dokładny opis jak wykonać tą dekorację znajdziesz we wpisie Świąteczne DIY – choinka z ornamentami.

choinka na bazie stożka styropianowego

Choinki z papierowej wikliny i ciastek

Do tych dwóch projektów uplotłam najpierw stożki zrobione ze starych gazet, które pomalowałam białą farbą. Upiekłam twarde korzenne ciastka i udekorowałam je białym lukrem i jadalnymi perełkami lub kawałkami orzeszków w zależności od projektu. Każde ciastko przed pieczeniem miało otwór, aby zawiesić je później na choince. Do każdego ciastka dodałam materiałową kokardkę, a choinki ozdobiłam dodatkowo anyżowymi gwiazdkami i perełkami. Gwiazdy na szczytach zrobione są z masy solnej i pomalowane. Takie choinki mogą być ciekawym i smacznym podarunkiem 🙂

choinka z ciastkami korzennymi

Choinka z papierowej wikliny z gwiazdkami

Bazę z papierowej wikliny (uplecioną z gazety i pomalowaną białą farbą) udekorowałam drewnianymi gwiazdkami, które pomalowałam złotą farbą. Na środku przymocowałam dużą kokardę w kratę. Choinkę można też opleść ledowymi lampkami na druciku (zestaw na baterie), lub włożyć je w środek.

Która z inspiracji przypadła Ci najbardziej do gustu? Daj znać w komentarzu!

Odbierz prezent!

Zapisz się na mój newsletter, a otrzymasz videotutorial. Dowiesz się z niego jak w prosty sposób, samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych produktów, stworzyć własną farbę „one-step paint” (malujesz bez konieczności gruntowania i lakierowania, szybko i skutecznie)

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

URLOP: zamówienia produktów fizycznych w dn. 20-28 lipca będą realizowane po 29. lipca

X