6 TOP trendów we wnętrzach w 2023 roku

Przygotowując ten wpis przejrzałam masę artykułów o trendach we wnętrzach w 2023 roku, topowych kolorach oraz stylach. Podsumowując te poszukiwania: ile osób, firm i portali – tyle opinii. Jedna lista zrobiła na mnie wrażenie, bo firma Feathr, specjalizująca się w projektowaniu tapet, zbadała wzrost zainteresowania danymi stylami w mediach społecznościowych i opublikowała swój raport. Wiele z tych trendów powiela się z moimi własnymi obserwacjami. W związku z tym z przyjemnością przedstawiam Wam TOP 6 wnętrzarskich trendów w 2023 roku zaczynając od miejsca 6. i ułożonych wg procentowego wzrostu zainteresowania w social mediach. Pierwsze miejsce to sztos!

miejsce 6. Kolor szałwiowy (sage green)

Bez wątpienia ten kolor rozpalał Instagrama już w poprzednim roku i wielokrotnie oglądałam świetne stylizacje mebli i wnętrz w tej palecie kolorystycznej. Kolor szałwiowy to zieleń z odrobiną szarości i niebieskimi półtonami. To kolor spokojny i uniwersalny, który bez wątpienia świetnie łączy się z różnymi odcieniami szarości, bielą, czernią i złotem. Współgra z motywami roślinnymi i pięknie komponuje z naturalnym odcieniem drewna. To kolor, który pasuje do sypialni, salonu czy kuchni.

W ostatnich latach więcej czasu spędzamy w naszych wnętrzach ze względu na fakt, że obecnie wiele osób pracuje zdalnie w domu lub w trybie hybrydowym. Po pracy chcemy we wnętrzach odpocząć i szukamy kolorów, które bez wątpienia pomagają nam się uspokoić, odprężyć i zrelaksować. Kolor szałwiowy zdecydowanie wpisuje się w te potrzeby i z pewnością jest świetną bazą do wnętrz w wielu stylach od skandynawskich po rustykalne.

Zobacz metamorfozę kwietnika w pięknym jasnym szałwiowym odcieniu.

miejsce 5. Dark akademy

Ten styl we wnętrzach fascynuje mnie od dawna i lubię włączać jego elementy do moich wnętrz. Dark akademy to styl nawiązujący do wiktoriańskich powieści gotyckich. W rezultacie wnętrza są ciemne, łączące klimat dziewiętnastowiecznych uniwersytetów, bibliotek i gabinetów z nowocześniejszymi i lżejszymi formami.

Wnętrza mają być klimatyczne, nastrojowe i tajemnicze. W związku z tym stare książki, maszyny do pisania, globusy, grafiki i świeczniki oraz duże staromodne biurka czy witryny wpisują się w styl dark akademy.

Z pewnością dużą rolę w rozwoju tego trendu w 2023 będzie miał netfliksowy hit serialowy Wednesday, który w całości utrzymany jest w tej stylistyce.

miejsce 4. Modernistyczne kształty i zaokrąglenia

Łuki, geometryczne wzory i zaokrąglone meble to z pewnością alternatywa dla nowoczesnych, zimnych i kanciastych wnętrz. Nawiązanie do modernistycznych kształtów w lżejszej, kolorowej i zabawniejszej formie może wyróżnić minimalistyczne wnętrza i nadać im wyjątkowego charakteru. W rezultacie w takich wnętrzach królują łukowate drzwi, zaokrąglone ściany i wgłębione w ścianę półki.

miejsce 3. Japandi

Styl Japandi to kolejny Top trend we wnętrzach w 2023 roku. Czerpie to co najlepsze z dwóch pokrewnych stylów – skandynawskiego i japońskiego. Japandi to minimalizm, prostota, naturalne surowce jak drewno, rattan i bambus oraz stonowane barwy. Ten styl ogranicza ilość bibelotów, meble są proste i niskie. Japandi jest dla tych co cenią minimalizm, ale także jakość i bliskość natury.

fot. i realizacja Gilowe Meblowe
fot. i realizacja Meblowy New Look

miejsce 2. Mikro luksus

Ten trend przeżywa rozkwit. Wciąż istnieje duże zainteresowanie wnętrzami w stylu glamour, ale przy bardziej okrojonym budżecie. Mikro luksus to pójście na całość w stylu glam, ale na małej powierzchni, np. w łazience czy pokoju dziecięcym. Może dotyczyć całego wystroju, albo tylko drobnych elementów. Aby w projektowaniu osiągnąć mikro luksus należy skupić się na jednym konkretnym elemencie, np. łazience z efektem marmuru ze złotą armaturą i dekoracjami, choć ten luksus może mieć też wymiar bardziej praktyczny, jak wielka wanna z hydromasażem i eleganckie świece zapachowe.

fot. i realizacja Meblowy New Look
fot. i realizacja Meblowy New Look
fot. i realizacja Meblowy New Look
fot. i realizacja Gilowe Meblowe

miejsce 1. Meble i dodatki z drugiej ręki (thrifting)

To jest trend 2023 roku, który niesamowicie cieszy mnie i wszystkich, których jarają stare meble! To świetny design przy niższym budżecie, ale także mieszanie i łączenie starego z nowym, boho maksymalizm. Meble i dodatki kupowane na targach staroci, w sklepach z meblami z drugiej ręki czy w pracowniach odnawiania mebli, z pewnością pozwalają tworzyć wnętrza nietuzinkowe i odzwierciedlające osobowość właścicieli. Nic lepiej nie odda tego stylu jak kilka kadrów z domów moich klientek 🙂

Wnętrza domu klientki Agaty z meblami i dodatkami wystylizowanymi w mojej pracowni:

fot. A. Bywalec
fot. A. Bywalec
fot. A. Bywalec
fot. A. Bywalec

Wnętrza domu kolejnej klientki Agaty z meblami i dodatkami wystylizowanymi w mojej pracowni:

fot. A. Kołodziej
fot. A. Kołodziej
fot. A. Kołodziej
fot. A. Kołodziej
fot. A. Kołodziej
fot. A. Kołodziej

Daj znać w komentarzu, który z tych trendów jest ci najbliższy.

Odbierz prezent!

Zapisz się na mój newsletter, a otrzymasz videotutorial. Dowiesz się z niego jak w prosty sposób, samodzielnie, z kilku łatwo dostępnych produktów, stworzyć własną farbę „one-step paint” (malujesz bez konieczności gruntowania i lakierowania, szybko i skutecznie)

Udostępnij artykuł

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *